Türk şirketi Midas’a Kuzey Amerika’dan iki ortak geldi

Türkiye’nin en hızlı büyüyen yatırım şirketlerinden Midas’a Kuzey Amerika’dan iki yatırımcı geldi. Kanada’nın en önemli yatırım şirketlerinden Kanadalı Portage ile ABD’li Spark Capital, Midas’a yatırım yatırım yaptı. Anlaşma onaylandığında, Türk şirketi Midas’a Kuzey Amerikalı iki dev ortak olacak ve şirketi büyütecek.

Yatırım kararı alınan Midas, 2020 yılında Egem Eraslan ve Umut Bozkurt tarafından kuruldu.

2021 yılında ilk yatırımını alan şirket, aynı yıl ilk kez ABD borsalarında ilk test işlemine başladı, SPK lisansını aldı.

7 milyar dolarlık işlem hacmi ve 100’den fazla çalışanı olan Midas, ABD’nin en büyük borsalarından NASDAQ ve New York Stock Exchange (NYSE)’te bulunan yaklaşık 10 bin hisse senedine ve Borsa İstanbul’daki tüm Türk şirketlerine yönelik yatırım imkanı veriyor.

13 ÜLKEDE 65 PORTFÖYÜ VAR

Midas ile masaya oturan Kanadalı Spark ise 2016 yılında Adam Felesky ve Paul Desmarais III, tarafından kuruldu. Fintech ve finansal hizmet girişimcilerinin yerel girişimlerden küresel ölçeğe kadar birçok şirkete yatırım platformu oluşturan Kanadalı fonun aktifleri 2.5 milyar doların üzerinde. Kanadalı şirketin 13 ülkede 65’ten fazla portföyü var.

Bir diğer yatırımcı olan Spark Capital ise Coinbase, Twitter, Polar Signal gibi 170’ten fazla şirkete yatırım yapmış durumda. Anlaşma sağlanırsa Midas Technology Corp. ve iştiraklerinin ortak kontrolünün Egem Eraslan, Portage Ventures III Investments LP ve Spark Capital VII, L.P.tarafından devralınması tamamlanacak.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x